Sokol stěhovavý na komíně odsíření

Rok 2017:

Stejně jako v roce 2016 se i letos, našemu páru sokolů hnízdících na komíně odsíření, vylíhla čtyři mláďata. Jedna samička a tři samečci. Mláďata už jsou okroužkována a již brzy se vydají na první průzkum mimo svou budku.
Podívejte se na video zachycující obsazování budky, které vzniklo během února 2017.

Sestřih nejzajímavějších záběrů

Rok 2016:

Páru sokolů, který se zahnízdil na komíně Plzeňské energetiky a.s. , se vylíhla čtyři mláďata. Mláďata se mají čile k světu a pomalu se chystají na první krůčky mimo jejich domov - budku. Na ochoz komína jsme umístili fotopast, a proto s námi budete moci sledovat nejlepší záběry, které díky ní budou vznikat.

  

 


Odkaz na článek:

článek v Plzeňském deníku

Video z fotopasti:

Sestřih nejzajímavšjších záběrů

Z fotopasti:

 

26.5.2016

27.5.2016

28.5.2016

29.5.2016


Rok 2015:

Na komíně Plzeňské energetiky a.s. byl několikrát pozorován výskyt páru vzácného a ohroženého dravce Sokola stěhovavého. Z toho důvodu byla na horní ochoz komína odsíření umístěna speciální hliníková budka. Stalo se tak v únoru 2015 ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody Plzeňska. Ekolog David Melichar i Plzeňská energetika očekává v brzké době zahnízdění tohoto páru.

      

 Tito dravci hnízdí přirozeně ve skalách, nicméně díky vytlačování z jejich přirozeného prostředí se snaží najít nová vhodná místa. Často hledají nová útočiště ve městech, především v průmyslových objektech. V Plzni našlo již několik párů své hnízdiště - ve věži kostela sv. Bartoloměje na nám. Republiky. Pomoc lidí je pro život sokolů ve městech nezbytná. Sokoli jsou ve městech velmi vítáni, protože jejich potravou jsou především holubi, kteří znečišťují centra měst. V České republice hnízdí jen kolem 60ti párů sokolů.

Plzeňská energetika a.s. © 2011, all rights reserved